PROMOSYON MUAMMASI | EKOSAT TV - TÜRKİYENİN İNTERNET UYDUSU
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>PROMOSYON MUAMMASI 27.05.2016 03:46

PROMOSYON MUAMMASI

PROMOSYON MUAMMASI


Bazı haberlerde emekliye yılda 200, bazısında da yılda 300 lira promosyon ödeneceği belirtiliyor.

On bir milyon emeklinin yıllardır beklediği promosyon konusunda bir türlü sonuca varılamadı. Ha bugün, ha yarın diye umutlanan emeklinin hevesi hep kursağında kaldı.

Bugüne dek ya bankalar promosyon ödemeye yanaşmıyor, ya da bakanlık rakamları yeterli bulmuyor, uzlaşma sağlanamıyordu.

Bu kez emekliye promosyon için SGK ile bankalar arasında yürütülen görüşmelerde sona gelindi gibi.

Çünkü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun konuya ilişkin açıklamaları uzlaşının işaretini verir içerikte.

Bakan Soylu, emekliye promosyon ödenmesi konusunda çok iyi bir çalışma yürütülerek belli aşamaya gelindiğini,   duyurunun yeni hükümet tarafından yapılacağını bildirdi.

Bakan Soylu sona gelindiğini açıklasa da rakam telaffuz etmeyerek, kafalarda soru işareti bıraktı.

Yeni hükümette koltuğunu korur mu bilinmez ama promosyonun çok yakında emekliye  ödeneceğinin mesajını verdi Bakan Soylu.

Bakanlık adına SGK ile Türkiye genelinde belli sayıda şubeye sahip 12 banka arasında yürütülen   görüşmelerde banka yetkililerine aylığını almak için gelen emekliye ne kadar promosyon ödendiği sorulmuş.

Yetkililer de aylığını bankaya taşıyan emekliye ödedikleri çeşitli promosyon ve kampanyalar hakkında  bilgi vermiş.

Kimi çeyrek altın verdiğini, kimi belli rakamlarda hesabına puan aktardığını söylemiş.  Zaten yıllardır bankalar arasında emekli aylığı konusunda kıyasıya bir yarış var.

SGK yetkilileri yılda 300 lira talep etmiş, ne var ki karşılık bulmamış.

Süleyman Soylu net bir rakam açıklamasa da bankacılık sektörü ve kamu kesiminden dışarıya yansıyan bilgilere göre emekliye yılda 200 lira promosyon ödenecekmiş.

 Bu ödeme belki her yıl, ya da bir kez üç yıllık 600 lira olarak emeklinin hesabına yatırılacakmış. Ancak ödeme şekline ilişkin kesin bir karara varılmamış.

Eğer söylenen rakam doğruysa yılda 200 lira emeklinin beklentisini karşılamaz, hayal kırıklığı yaratır.

 Bir ara yılda 300 lira ödeneceğine ilişkin haberler medyaya yansımıştı. Şimdi bu rakamın bankaların inadından olsa gerek 200 liraya gerilediği görülüyor. Gerçi Bakan Soylu, medyada çıkan haberlere itibar edilmemesini, kesin rakamı  yeni hükümetin açıklayacağını belirtti.

Eğer promosyon 200 lira olursa emeklinin beklentisi boşa çıkar, umutları suya düşer. 

Aslında emekliye yılda 300 liralık promosyon bile yeterli değil ve haksızlık. Çünkü çalışanlara yılda bir aylık maaşına yakın tutarda promosyon ödeyen bankalar sıra emekliye geldiğinde hep yan çiziyor, bir aylık ödemeye yanaşmıyor.

Çeşitli kez yazdım, dile getirdim. SGK emekli aylıklarını ödemek için yılda toplam 160 milyar lirayı aşkın parayı bankalara yatırıyor. Bankalar aylıkların ödeneceği dakikaya kadar bu parayı işletiyor, kar elde ediyor.

Yani emekliye ödeyeceği aylığı işletiyor, kazancına kazanç katıyor.  Nedense bu kazancından bir bölümünü emekliye ödemekten kaçınıyor.

Umarım az olsa, beklentileri karşılamasa da 200 lira veya üç yıllık 600 lira emekliye en kısa sürede ödenir. Ramazan ayından önce ödenirse emeklinin mutfak harcamasına küçük katkı sağlar.

Bu para emekliyi çok memnun eder mi? Hayır etmez. Ama hiç yoktan iyidir.

Yine altına basa basa vurguluyorum. Emeklinin sıkıntısız, rahat bir yaşam sürdürebilmesi için aylığını yükseltecek geniş kapsamlı intibak yasasının çıkarılmasına acil ihtiyaç var.

Yeni Başbakan, yeni hükümet emeklinin yıllardır dile getirdiği talebini ciddiye alır da intibak yasası bir ön önce çıkarılır.

Yoksa enflasyon oranındaki zamların, 200 liralık promosyonun emekliye ciddi bir katkısı olmaz.

http://www.ekosattv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright