Çözüm İntibakta | EKOSAT TV - TÜRKİYENİN İNTERNET UYDUSU
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>Çözüm İntibakta 18.02.2017 18:32

Çözüm İntibakta

Dokuz milyon işçi ve Bağ-Kur emeklisinin aylıklarına ocaktan itibaren yapılacak zam öngörülenden yüksek olsa da yüzleri yine güldürmedi.

Hükümetin 2017 Yılı Programında yüzde 3.73 olarak belirtilmesine karşın,  emekli aylıklarına  ocak ayından itibaren son altı ayda gerçekleşen yüzde 4.73’lük enflasyon oranında zam yapılacak. Yani aylıklara programda öngörülenin üstünde bir artış gelecek. Bu açıdan bakınca zam oranı olumlu karşılanabilir.

Ancak doların bir yılda yüzde 21 artması, buna bağlı iğneden ipliğe her şeye zam gelmesi, son olarak hastane katkı paylarına yüzde 20 ile 60 arasında artış yapılması emekli aylıklarındaki zammın
yetersizliğini ortaya koyuyor.

Ocaktan itibaren 2000 yılı öncesi en düşük işçi emekli aylığı 62 lira artışla bin 374, 2000 sonrası en düşük işçi emekli aylığı 37 lira artışla 836 liraya yükseldi. Görüldüğü gibi zam işçi emekli aylıklarına eşit olarak yansımıyor, farklılık oluşuyor. Birine 62, diğerine 37 lira zam. Bu durum doğal olarak emekli arasında
yakınmalara neden oluyor.
Ayrımcılığın nedeni işçi emeklileri arasında norm ve standart birliğinin olmaması, farkın giderilememesidir.  Bunun temel etmeni de 2000 yılı öncesinde emekli olanlar için intibak düzenlemesi yapılırken, 2000 sonrasındakilerin bu haktan yoksun bırakılmasıdır.


Gerçekleştirilen intibak ile 2000 öncesi emeklilerin aylığında göreceli iyileştirme sağlanırken, kapsam dışı bırakılmalarından diğerleri düşük zam ve aylık almaya devam ediyor. Konuya ilişkin yargıda açılan davalar sürüyor. Bir çoğu reddedilirken, karar aşamasında olanlar da var. Yargının alacağı karar kuşkusuz bağlayıcı
olacak. Emekli ya sevinecek ya da düş kırıklığına uğrayacak.

Her zam sonrası emekliler arasındaki ücret farkını artıran uygulamanın durdurulabilmesinin tek yolu, çözümü 2000 sonrası işçi emeklileri için de intibak yasasının bir an önce çıkartılmasıdır. Emekli yeni yılda
Hükümetten bu yasanın hayata geçirilmesini bekliyor.

Bir diğer çözüm yolu da işçi ve Bağ-Kur emeklilerine memur emeklileri gibi toplu iş sözleşmesindeki zam oranları kadar artış yapılmasıdır.

Yaklaşık 2.5 milyon memur emeklisinin aylığına da ocaktan itibaren zam yapılacak. Hükümet ile Memur-Sen arasında 2015 yılında bağıtlanan toplu iş sözleşmesi uyarınca memur emekli aylıklarında yüzde 3 artış olacak.

Ancak bu kitle umutla beklediği enflasyon farkı alamayacak. 1 Temmuz 2016’da yüzde 5 zam alan memur emeklileri son altı ayda gerçekleşen enflasyonun yüzde 4,73 olarak gerçekleşmesinden ötürü farktan yoksun kalacak.

Çalışan olsun, emekli olsun sabit ve dar gelirli kitle hayat pahalılığı karşısında aldığı düşük maaş ve zam ile ancak ucu ucuna geçinebiliyor, hatta oldukça zorlanıyor. Adeta yaşamaya çalışıyor.

Aileleri ile birlikte nüfusun üçte ikisinden fazla olan dar gelirli kitlenin zamlardan etkilenmemesi, rahatça geçinebilmesi için aylıklarında, maaşlarında radikal iyileştirme yapılması zorunlu ve kaçınılmaz.

Yoksa yine yüzde 3.4 5 veya 6 gibi artışlarla zorlanmaya, sıkıntı çekmeye devam ederler.

http://www.ekosattv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright