Sabiha Lina Coşkun yazıyorrr | EKOSAT TV - TÜRKİYENİN İNTERNET UYDUSU
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Sabiha Lina Coşkun yazıyorrr 03.03.2016 03:03

Sabiha Lina Coşkun yazıyorrr

Geçen hafta yeni bir şehir tanıdık. Az buçuk gözlem yapma şansımız oldu.. Evimize döndük dinlendik, yediğimiz içtiğimiz bizim olsun gezip gördüklerimizi analiz edip paylaşalım dedik.. Ön plana çıkan o kadar bariz farklılıklar gördüm ki benzerlik aramak ak


Yediğimiz içtiğimiz herşey muhteşem lezzetteydi. Buna sebebin doğal ürünler yerli ve geleneksel yetiştiriciliğin hala istikrarla sürdürüldüğü olduğunu düşündüm. Yaptığım küçük bir araştırmayla yanılmadığımı öğrendim. Pek çok yerde ve buralarda olduğu gibi genetiği ile oynanmış hormonlu angusları kakalamıyorlar insana. Üstelik aynı ürünleri buralarda 2-3 katı(belki daha fazla) fiyatla özel menülermiş gibi sunacak ticari mantığa da sahip değiller. Nezih servislerin yapıldığı en şık mekandan bile oldukça makul bir fiyat ödeyip çıkabiliyorsunuz. Demekki Sivas esnafı çakallıktan nemalanmadan da kazanılabileceğini bilen dürüst insanlar.. 
Küçük şehirlerde herşey daha pahalıdır genelde. Herşeyin üretildiği metropollere en yakın vilayetlerden Düzce`de bile durum bu olunca yolculuk sırasında deforme ettiğim botlarımı yenilemek üzere ayakkabı mağazası aranırken doğal olarak Adapazarında aynı ürünü daha uygun fiyatla bulabileceğim önyargısı taşıyordum. Önyargımı yıktılar öyle değilmiş meğer..
Sürekli akan durmayan bir trafiği var Sivas`ın. Aceleyle öfkeyle gelmişine geçmişine sövermişcesine çakan korna seslerini duymuyorsunuz Buna karşılık yayalar her an karşıdan karşıya rahatça geçebiliyor.. Burada "Yaya adımını yola attığı an yol yayanındır `evrensel kuralının tıkır tıkır işlediğini görmek şehrin ne kadar medeni olduğunun göstergesi oldu benim için. Ölmeden bu uygulamayı da gördük hamdolsun. 
En garibine giden şey caddelerde sakin dingin insanlarla yürümek oldu. Hep bir yerlere yetişme telaşında insanların aceleci gergin enerjisine alışınca bu garipsemeyi mazur görün lütfen.. Hani alttan alta çok da farkında olmadığımız ses kirlilikleri vardır da ancak sustuğunda farkına varırız aslında ne kadar gürültü içinde olduğumuzu...öyle bir şey işte.
Adapazarı dahil yaşadığım bütün şehirlerde gençlerin podyumdan fırlamışcasına albenili ya da çoğunun rüküş görünümlerine de rastlamadım Sivas`ta. . Zevksizler miydi? Hayır..Şık değiller miydi? Tam tersi gayet şık ve bakımlıydılar.. Peki fark neydi diye düşündüm. Sanal değillerdi sanıyorum.. 
Gazeteler hakkında bir yorum yapmıştım zaten. Tekrar konuya girme ihtiyacı hissetmiyorum. Kalmadığı söylenen gazeteciliğin hakkını vererek devam ettiren gerçek basın gönüllülerine şükranlarımı sunuyorum.
Gelelim her şehrin uyanık taksici hikayelerine. Orda da var olduğunu söyleseler de bize denk gelmedi. Hatta sadece taksici esnafı değil kent rehberi, mihmandar ve sorumlu olmadığı halde ihtiyaç duyulan işleri umulmadık bir hızla üstlenen gönüllü yardımcılar olarak hizmetimizde bulduk. Taksimetreler anormal dönmedi. . Adapazarı şehirlerarası terminali gelen yolcu katından taksiye bindiğinizde terminal dışına çıkana kadar Taksimetre hanesinde 5 lirayı otomatik olarak görmüşseniz üzerine biraz asık suratlı şoföre adresi anlatmak için kırk dereden su getirmişseniz bu kıyaslamayı niye yaptığımı anlayabilirsiniz. Milyonluk nüfusuna rağmen taksiyi hala duraktan istiyor, yollarda boş taksi çevirememek gibi bir sorun da yaşıyorsanız, daha küçük bir şehirde bu lüksü yaşamanın manidar soruları da zihninizi kurcalıyor. 
Askıda ekmek askıda yemek ve askıda giyim uygulamaları şükür buralarda da başladı. Yerel gazetelerden öğrendiğim bir uygulamanın burda da örnek alınmasını temenni ediyorum ; askıda traş.. insana ait ihtiyaçların sadece beslenmeden ibaret olmadığını paylaşımın her alanda olması gerektiğini ve herkesin elinde ne varsa gönüllü paylaştığında sorunların küçüleceğini hatırlatması açısından son derece olumlu buldum. Başlatan kardeşlerimizi kutluyor farklı ihtiyaçların da aynı uygulamaya dahil edileceği projelere önderlik etmesini diliyorum.
Gidiş ve dönüşümüzü sağlayan ÖzSivas Huzur otobüs şirketinin verdiği havayolu şirketlerine has hizmetleri de anmadan geçemeyeceğim. 
Bunca şeyi hiç üşenmeden niye yazdım biliyor musunuz? Her birimiz yaşadığımız şehirlerin yansıyan yüzüyüz.. Kişisel davranışlarımız ve yaklaşımlarımız bizden ziyade o şehrin imajını oluşturur... Bilin istedim..

http://www.ekosattv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright