İnsan için dil ve Türçemiz | EKOSAT TV - TÜRKİYENİN İNTERNET UYDUSU
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>İnsan için dil ve Türçemiz 29.10.2016 10:56

İnsan için dil ve Türçemiz

İnsanlar var olduğundan bu yana dilde vardır ve insanla beraber gelişmiştir. Bir semboller ve sesler zinciri olan dilin dil olabilmesi için bir gurup tarafından konuşulması, anlaşılması gerekmektedir.

Gelişen dil, insan hayatını öylesine kolaylaştırmıştır ki herhangibir dil kullanmadan doğru anlaşmakta sıkıntı yaşıyorlar. Tarih öncesinden beri insan hayatında olan dil, asıl gelişimini yazının bulunması ve geliştirilmesiyle yaşamıştır. Yazının bulunması dilin kalıcılığınıda ciddi anlamda etkilemiştir. Dilin kalıcı olması kültürel anlamda da önemli bir gelişmedir. Çünkü bir kültürün aktarılmasında dil temel etkendir, ayrıca yazılı bir dilin kültürel öğeleri daha geç kaybolmaktadır. Bu bakımdan silin zamanla gelişmesi ve kaydedilebilirlik kazanması insan ve insanlık için büyük bir adım olmuştur. Zaman geçtikçe değişen, sistemlerin ve gelişen dil, tıpkı bir insan gibi canlıdır. Nasıl bir insan doğar, büyür, gelişir ve ölürse dilde aynen bu şekilde doğar, büyür, gelişir ve ölür. Dillerin doğması tamamen bir zorunluluk taşımaktadır ama ölmesi onu kullanan topluma bağlıdır. Bir dili kullanan topum, millet, halk vs dili en güzel şekilde kullanırsa dilin ömrü daha uzun olacaktır. Lakin dili kullanan topluluk diline sahip çıkmaz yahut dili kullanan topluluk tamamen ortadan kaldırılırsa dil artık ölü bir dil olur.
Aslında dünya tarihine ismini yazdırmış liderlerin neredeyse hepsi dil konusuna önem vermiş ve korumak için çalışmalar gerçekleştirmişlerdir. Sadece liderler değil filozoflar, sanatçılar, düşünürler (yazarlar) , şairler de bu konuya değişmiştir.
Bir insan için en önemli dil anadilidir. Çünkü geçmişten, atalarından gelen kültürü ve o kültüre eklediği öğeleri en iyi anadiliyle aktarabilir. Ama malesef şu son yıllarda batılıların dilinden düşürmediği "Global Dünya" yani küresel dünya şekli ortalıklarda dolaşıyor. Bunun diller üzerindedir bir çok etkisi oluyor. Bakabilir dilin etkisinde kalan diller ağır hasar alıyor hatta yok oluyor.
Malesef bu durumdan anadilidir olan Türkçede nasibini alıyor. Tarihte birçok dille iç içe yaşamış, etkilemiş, etkilenmiş olan güzelim Türkçemiz bu gün yabancı dillerin etkisinde kalmaktadır. İslamiyeti kabulü ve Arap yarım adasıyla olan ilişkilerimiz dilimizi ve edebiyatımızı etkilemiştir. Bu etki harf inkılabına kadar sürmüştür. Ayrıca Osmanlı`nın son yıllarında fransız dilinden de etkilenmiş olan Türkçemiz en ağır darbeyi bu gün yemekte. Çünkü o dönemde sadece aydın kesimin yabancı kelimeler kullanıyordu. Oysa günümüzde teknolojiyle beraber ülkenin dörtbir yanında yabancı kelime kullanılır oldu. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bu olayların yaşanacağını anlamış olmalı ki TDK`yı ( Türk Dil Kurumu) kurmuş ve desteklemiştir.
Lakin TDK`da günümüzün dil depreminde ayakta kalmakta zorlanmaktadır. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle dilimize giren kelimelere karşılık bulunamamakta bulunsada halkın kullanması sağlanamamaktadır. Dili koruma konusunda bolca açık veren TDK hatalı kullanılan Türkçenin iyileşmesi için bolca emek sarfetmesi gerekir. Elbette bu sadece TDK`nin çalışmasıyla olacak iş değildir. Türkçemizin yaşaması için halkımızda türkçe konusunda daha duyarlı olmak zorundadır.
Dil sadece insanların anlaşmasını sağlayan bir araç değildir, Dil Bir milletin tarih sahnesine çıkışından beri sesini tüm insanlığa duyurmak için kullandığı sistemli ve canlı bir varlıktır.
Dili olmayan milletin geçmişi karanlıklarlada doludur.

Yazan: Resul Çankaya

http://www.ekosattv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright