SU HAYATTIR | EKOSAT TV - TÜRKİYENİN İNTERNET UYDUSU
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>SU HAYATTIR 09.09.2014 04:19

SU HAYATTIR

Dünyamızın dörtte üçü sularla kaplı olmasına rağmen bunun sadece %3 ü kullanma suyudur. Uzmanlar dünyamızın yakın gelecekte en büyük sorununun kuraklık olacağını belirtmektedir. Yurdumuzun üç tarafı denizlerle çevrili, her tarafında nehirler, dereler, su kaynakları olsa da, ülkemiz kullanılabilir su miktarı bakımından maalesef fakir ülkeler arasında yer almakta. Dünyamızın kullanılabilir suya olan ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Sanayileşme, nüfus artışı, suyun kirlenmesi ve bilinçli tüketilmemesi sebebi ile var olan su kaynakları hızla azalmakta ve bu durum dünyamız açısından büyük tehlike arz etmektedir. Su, en küçük canlı organizmadan, en büyük canlı varlığa kadar, bütün biyolojik hayatı ve bütün insan faaliyetlerinin devamı açısından büyük önem taşımaktadır ve yaşam için gerekli olan dengeler de suyun varlığı sayesinde devamlılığını korur. Dünyadaki yaşamın varlığı suya bağlıdır. Susuz bir hayatın var olabilmesi mümkün değildir. Su, her türlü fiziksel ve kimyasal özelliği ile hayatımızın olmazsa olmazıdır öyleyse suyumuzu korumak zorundayız demektir. Su tüketimi konusunda her birey, bilinçli davranmalı ve bununla da yetinmeyip bu konuda çevresini de bilinçlendirmeyi görev edinmelidir. İlk olarak israfı önlemeye evimizden başlayabiliriz. Evinizde su israfına son vermek için öncelikle nerede ne kadar su tükettiğinizi bilmelisiniz. Alacağınız küçük önlemlerle, su tüketiminizi azaltmanız mümkün.

Su tüketimi hususunda dikkat etmemiz gereken unsurlar ve tasarruf yolları konusunda uzmanlar şu önerilerde bulunuyor,

Evdeki bozuk muslukları tamir ettiğimiz takdirde bir musluktan yılda yaklaşık 1 ton su tasarrufu,

Tıraş olurken, diş fırçalarken kapatılan musluklardan kişi başına yılda 12 ton su tasarrufu,

Duş süresini 1 dakika azalttığımızda yılda kişi başına 18 ton su tasarrufu sağlamış oluruz.

Bulaşıkları elde değil de makinede yıkadığımızda yılda ortalama 40 ton su kurtarmak mümkün.

Bulaşık makinenizi tamamen dolduğunda çalıştırın.

Sebze ve meyveleri elde yıkamak yerine su dolu bir kapta yıkayalım ve yıkama sularını daha sonra çiçeklerinizi sulamak için tekrar kullanabiliriz. 4 kişilik bir ailede bu yöntemle yılda ortalama 18 ton su kurtarılabilir.

İçme suyu dışındaki suları birkaç kez kullanmaya çalışabiliriz. Sebze ve meyveleri yıkadığımız suyla ya da çamaşır makinelerinden çıkan suyla balkonlarımızı yıkayabiliriz.

Sifonu gereksiz yere çekmemeliyiz. Sifonun bir kez çekilmesi ile 10 lt su harcanır. Dört kişilik bir ailenin fertleri günde bir kez sifonu amacı dışında çekerse, yılda 16 ton su boşa harcanmış olur.

Musluklarda ve duş başlıklarında su akışını azaltan, ancak su basıncını arttıran yeni sistemleri kullanmalıyız.

Su kaynaklarımız tükenmeden önlemimizi almamız gerekmektedir. Aksi halde biz ve bizden sonraki nesiller kullanılabilir su kaynakları konusunda büyük sıkıntılar çekeceğiz. Her geçen gün insan nüfusu artmakta buna bağlı olarak ihtiyaç duyulan su miktarı da artmaktadır. Bireyler olarak bu konuda hepimize çok ciddi sorumluluklar düştüğünü hatırlatmak isterim.

Sağlıcakla ve Esenle kalın…http://www.ekosattv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright