02.11.2013 01:05

Malulen emeklilik kimleri kapsıyor? Şeker hastalarının emeklilik şartları


Kimler malulen emekli olabilirler? Yeni yapılan düzenlemeye göre malulen emeklilik kimleri kapsıyor? Özellikle şeker hastalarının malulen emeklilik şartlarını düzenleyen yeni tasarıya göre en şeker hastalarının en az 15 yıllık şeker hastası olması gerekiyor. Ayrıca 3 organ şartı da yeni getirilen kriterler arasında.

Mallen emeklilik ile ilgili getirilen yeni düzenleme ile malulen emekliliğin kapsamı genişletildi. Özellikle kimlerin malulen emekli olacağının merak edildiği ve bu konuda SGK`ın da telefonlarının kilitlendiği bugünlerde, malulen emeklilik konusunda en belirgin sorular şeker hastalarından geliyor. Özellikle bütün şeker hastalarının bu kapsama alınmadığı, şeker hastalarının malulen emkli sayılabilmeleri için bazı kriterlerin olması gerektiği belirtiliyor. Mesela, şeker hastalarının en az 15 yıl bu hastalıktan muzdarip olmaları ve şeker hastalığının en az 3 organı etkilemesi gerekiyor. Malulen emeklilik kimleri kapsıyor? 
 
Malulen emeklilik kapsamını genişleten SGK`ya başvuru yağıyor. Onbinlerce kişi talepte bulununca telefonlar kilitlendi. Kurum, şeker hastalarına 3 organ kriteri getirdi Türkiye`de binlerce kişinin yaşamını yakından ilgilendiren malulen emekliliğin kapsamı genişleyince Sosyal Güvenlik Kurumu`na (SGK) başvuru yağdı. Onbinlerce başvuru oldu, SGK`nın telefonları kilitlendi. Halen kurum 10 milyon 382 bin kişiye emekli aylığı ödüyor. Yeni düzenlemeyle 112 bin 241 olan malulen emekli sayısı 116 bin 491`e çıkacak. Kurum yetkilileri, özellikle şeker hastalarından yoğun başvuru olduğunu belirterek, "Tüm şeker hastalarının bu düzenlemeden yararlanması imkânsız" açıklaması yaptı. Şeker hastalarının yoğun talebi üzerine başvuru kriterlerine de açıklık getirildi. Türkiye`de 5 milyon 200 bin şeker hastası bulunuyor. Şeker hastalığı nedeniyle en az 3 organında bozulma görülenler malulen emeklilik başvurusunda bulunabilecek. Malulen emeklilik başvurusunda bulunanların en az 15 yıllık şeker hastası olması gerekiyor.

Ekosat Tv - Türkiye`nin İnternernet Uydusu