Trump Türkiye'yi tehdit etti | EKOSAT TV - TÜRKİYENİN İNTERNET UYDUSU
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Trump Türkiye'yi tehdit etti14.01.2019 19:12

Trump Türkiye'yi tehdit etti

Trump Türkiye'yi tehdit etti


Türkiye'yi tehdit eden ABD Başkanı Donald Trump, "Türkiye, Kürtleri vurursa onları ekonomik olarak yıkıma uğratırız" ifadesini kullandı. Ankara'dan yanıt Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın'dan geldi. Kalın, "Kürtleri, terör örgütüyle eş tutmanın ölümcül bir hata olduğunu" belirtti.


Bu haber 287 kez okundu.

ABD'nin Suriye'den çekilme sürecine ilişkin tartışmalar devam ederken Trump'tan tepki çeken Türkiye açıklaması geldi.

Sosyal medya üzerinden Türkiye'yi tehdit eden ABD Başkanı Donald Trump, "Türkiye Kürtleri vurursa onları ekonomik olarak yıkıma uğratırız" dedi.

Trump'a Türkiye'den yanıt gecikmedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Kürtleri, PKK ve onun Suriye kolu PYD/YPG ile eş tutmanın ölümcül bir hata olduğu belirtti.

Türkiye'nin kürtlerle değil, teröristlerle mücadele ettiğini vurgulayan Kalın, ABD'nin müttefiki teröristlerin olamayacağını; Türkiye'nin ABD'den stratejik ortaklık yükümlülüklerini yerine getirmesini beklediğini söyledi.

Trump, tepki çeken açıklamalarında, uzun zamandır gerçekleşmesi gereken Suriye'den çekilme sürecinin başladığını da duyurdu. ABD Başkanı, Suriye'nin kuzeyinde 20 millik, yaklaşık 32 kilometre karelik alanda güvenli bölge kurulacağını söyledi.

Suriye'den çekilme sürecinde öncelikli amacı müttefiki terör örgütü PYD/PKK'nın güvenliğini sağlamak olan Washington, orta yol arayışlarına başladı. Türkiye'nin sınırlarını koruma gerekçelerini anladığını belirten Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, her iki tarafı da koruyacak bir sonuca ulaşmayı umuyor.

Bölgedeki ortaklarına "çekilmedikleri" bilgisini veren Pompeo, tahliyelerin taktiksel olduğunu kaydetti.

Bu arada, Mardin'in Nusaybin ilçesinin karşısında bulunan Suriye'nin Kamışlı kentinden Irak yönüne hareket eden yaklaşık 200 araçlık ABD konvoyu görüntülendi.

Konvoyda iş makineleri, kamyonetler ve askeri malzemeler bulunduğu öğrenildi.

Rusya ise askerlerin tahliye edilmesi kararına şüphe ile yaklaşıyor. Birliklerin çekiliyor gibi gösterildiğini savunan Moskova, Washington'ın kalmak için bahane aradığını öne sürdü.

Öte yandan Türkiye ve Rusya'nın Soçi vardığı mutabakat çervevesinde ağır silahlardan arındırılmış İdlib'te bulunan gerginliği azaltma bölgesine, Suriye'deki Esad rejimi ile İran destekli terörist gruplar tarafından topçu atışıyla saldırı düzenlendi.

Bölgede bulunan yetkililer, rejim güçlerinin düzenlediği saldırıda 1 sivilin öldüğünü, 2 sivilin ise yaralandığını belirtti.

Etiketler: trump -ürkiye'yi -i tehdit - etti -ekosattv

Diğer TÜRKİYE HABER haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.ekosattv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright