Son dakika: Ayasofya Camii için diriliş günü!  | EKOSAT TV - TÜRKİYENİN İNTERNET UYDUSU
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Son dakika: Ayasofya Camii için diriliş günü! 24.07.2020 15:05

Son dakika: Ayasofya Camii için diriliş günü!

Son dakika: Ayasofya Camii için diriliş günü!


86 yıllık hasret sona erdi! İşte tüm gelişmeler...rnSon dakika haberi: Tarihi gün geldi. 86 yıllık Ayasofya hasreti bugün son buluyor. Danıştay'ın 1934 yılındaki Bakanlar Kurulu kararını aldırarak Ayasofya'yı yeniden ibadete açması sonrası tüm hazırlıklar tamamlandı. Ayasofya Camisi'nde bugün 86 yıl sonra ilk Cuma namazı kılınacak. 81 ilden binlerce vatandaş geceden beri tarihi yarımadaya akın etti. Koronavirüs nedeniyle üst düzey sağlık önlemlerinin de alındığı bölgede 17 sağlık noktasında 736 sağlık personeli görev yapacak. Ayasofya Camisi'nde 800-1000 kişi içeride namaz kılacak. Binlerce kişi ise Sultanahmet Meydanı'na yerleştirilen sosyal mesafe bantlarının üzerinde kendi seccadeleri ile namaz kılacak. Namaza saatler kala İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, namaz alanlarının dolduğunu belirtti, "Salgın nedeniyle bu alanlara misafir girişlerimiz durduruldu." dedi.


Bu haber 987 kez okundu. Ayasofya'nın zincirleri bugün kırılıyor. Danıştay'ın 1934 yılındaki Bakanlar Kurulu kararını kaldırması ile birlikte Başkan Recep Tayyip Erdoğan aynı gün imzayı atmıştı. Ayasofya yeniden ibadete açılırken, 24 Temmuz'da ilk namazın kılınacağı bildirilmişti.

Aradan geçen 2 haftada vatandaşlar heyecanla tarihi günü bekledi. O gün geldi, çattı. Ayasofya Camisi'nd eilk namaz için tüm hazırlıklar dün akşam tamamlandı. Koronavirüs nedeniyle önlemlerin alındığı tarihi yarımadada, güvenlik ve sağlık noktaları oluşturuldu. 81 ilden gece saatlerinde gelen vatandaşlar Sultanahmet Meydanı'nda namaz kılacak. Ayasofya Camisi içinde ise 800 ila 1000 kişi olacak.

Diğer TÜRKİYE HABER haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.ekosattv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright