Son dakika... Meteoroloji'den 'tropik fırtına' uyarısı | EKOSAT TV - TÜRKİYENİN İNTERNET UYDUSU
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Son dakika... Meteoroloji'den 'tropik fırtına' uyarısı27.09.2018 18:07

Son dakika... Meteoroloji'den 'tropik fırtına' uyarısı

Son dakika... Meteoroloji'den 'tropik fırtına' uyarısı


METEOROLOJİ Genel Müdürlüğü, Mora Adasında başlayıp güçlenecek bir tropikal fırtınanın Keşan’dan Antalya’ya kadar etkili olacağını bildirdi.Fırtınadan en çok Muğla ve Aydın çevresinin etkileneceği, rüzgar hızının saatte 120 km.'ye çıkabileceğine dikkat çeken yetkililer, vatandaşlara tekne turları başta olmak üzere deniz aktivitelerini durdurmaları uyarısında bulundular. Meteoroloji'nin açıklamasında, "Bugün öğleden sonra Orta Akdeniz'de oluşması beklenilen alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve tropik fırtınaya dönüşmesi tahmin ediliyor" denildi.


Bu haber 738 kez okundu.

KÜÇÜK AĞAÇLAR KIRILABİLİR

“Bugün itibariyle Orta Akdeniz üzerinde oluşmasını beklediğimiz bir alçak basınç merkezi var. Bu alçak basınç merkezi gece saatlerinde etkisini artıracak ve kuvvetlenecek. İhtimalen de tropikal fırtınaya dönüşecek. Mora yarımadasının güney batısında başlayacak ve güçlenecek olan fırtına cumartesi itibariyle Türkiye’ye doğru hareket etmesi bekleniyor. Pazar erken saatlerden itibaren de güzergahında bir değişim olmazsa, yurdumuzun güney batı kesimlerini ciddi biçimde etkileyecek. En çok etkilenecek iller Muğla ve Aydın çevresi olacak. Yön değiştirirse etkilenecek bölgeler de değişecek. Gün yaklaştıkça daha sağlıklı değerlendirme yapılacaktır. Burada önemli olan şey çok açık alanlardaki organizasyonlar beklemeye alınmalı. Tekne turları gibi deniz aktiviteleri durdurmalı. Fırtına beklediğimiz şiddette gelirse küçük ağaçların kırılması, çatıların uçması, inşaat iskelelerinde riskler oluşması ihtimal dahilinde.

METEOROLOJİ'DEN AÇIKLAMA

Genel Müdürlükten yapılan basın açıklamasında ise “Farklı tahmin senaryolarında fırtınanın şiddeti ve yeri konusundaki belirsizlikler halen devam etmektedir. Bununla birlikte fırtınanın Ege Bölgesini etkilemesi durumunda, 30 Eylül 2018 Pazar günü, rüzgar hızının 100-120 km/saate ulaşması ve meydana gelecek yağışların da 75 kg/m2 ve üzerinde şiddetli yağış şeklinde olması beklenmektedir” denildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şöyle:

"Yapılan son değerlendirme ve analizlere göre bugün öğleden sonra Orta Akdeniz'de oluşması beklenilen alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve tropik fırtınaya dönüşmesi tahmin ediliyor. Orta Akdeniz'de oluşması beklenen fırtınanın hafta sonu doğuya doğru hareket etmesi beklenmektedir.

Farklı tahmin senaryolarında fırtınanın şiddeti ve yeri konusundaki belirsizlikler halen devam etmektedir. Bununla birlikte fırtınanın Ege bölgesini etkilemesi durumunda, 30 Eylül 2018 Pazar günü, rüzgar hızının 100-120 km/saate ulaşması ve meydana gelecek yağışların da 75 kg/m2 ve üzerinde şiddetli yağış şeklinde olması beklenmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak fırtınanın oluşumu ve gelişimi takip edilmekte olup; fırtınanın yön, şiddet ve etkileyeceği alan konusunda gerekli olduğunda tahmin, uyarı ve açıklamalar yapılacaktır.

Etiketler: son - dakika - meteoroloji'den - 'tropik - fırtına' uyarısı -ekosattv

Diğer TÜRKİYE HABER haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.ekosattv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright