Ana Sayfa
Ana Sayfa >> SON DAKİKA | Başkan Erdoğan imzaladı! Türkiye İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı AJANSLAR20.03.2021 13:30

SON DAKİKA | Başkan Erdoğan imzaladı! Türkiye İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı AJANSLAR

SON DAKİKA | Başkan Erdoğan imzaladı! Türkiye İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı AJANSLAR


Son dakika haberi: Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Türkiye Cumhuriyeti İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan 3718 sayılı kararın "9. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 3. maddesi gereğince" alındığı açıklandı. İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine ilişkin son dakika kararı yayımlanması ile resmen yürürlüğe girdi. Konuyla ilgili Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan da kritik açıklamalar geldirnSon dakika... Kamuoyunda İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen LGBT sapkınlığı konusunda sık sık tartışma konusu olan 'Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi' Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye bakımından fehsedildi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla alınan ve yayımlanan karar sonrası kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan güçlü açıklamalar geldi. İşte son dakika haberinin detayları


Bu haber 157 kez okundu.

ALTUN'DAN AÇIKLAMA: KADIN NESNE DEĞİL ÖZNEDİR

İletişim Başkanı Fahrettin Altun alınan son dakika kararıyla ilgili kadınların hayata daha fazla katılmaları için mücadele edildiğini vurgulayarak, "Kadınlar, hayatın nesnesi değil öznesidir" ifadelerini kullandıTÜRKİYE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NDEN NEDEN ÇEKİLDİ?

Sözleşme 11 Mayıs 2011'de İstanbul'da imzalandı
Resmi Gazete'de 8 Mart 2012'de yayımlandı
Avrupa Konseyi üye devletleri ile bazı ülkeler tarafından imza altına alındı
Onay yeter sayısına (10) ulaştığı 1 Ağustos 2014'te imza altına alındı
Sözleşme; 12 bölüm 81 maddeden oluşuyor
Türkiye 20 Mart 2021'de sözleşmeden ayrıldı.

SÖZLEŞMEDEN ÇEKİLMENİN ANA TEZLERİ VE NEDENLERİ

Sözleşmede geçen 'cinsel yönelim' ve 'toplumsal cinsiyet kimliği' ifadelerinin Türk toplum yapısına aykırı olduğu;
Sözleşmeye toplumsal desteğin yitirildiği
LGBTİ ve bazı marjinal grupların bu anlaşmayı kalkan yaptığı

Bu anlaşma ile gelecek kuşakların tehdit altında olduğu savunuluyor.

"İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NE 11 ÜLKE İMZA ATIP UYGULAMAYA KOYMUYOR"

AHaber canlı yayınında Avukat Özgecan Sırma, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesinden çekilmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sırma, "Biliyorsunuz; 2011'de İstanbul'da imza altına alındı. Biz bütün maddeeleri ile hiçbir çekincemiz olmadan bu sözleşmeye taraf olduk ve Avrupa Konseyi'ne aslında getiren, destekleyenler arasında biz vardık. Bu sözleşmenin hem kurucusu hem kabullenecisiydi Türkiye. Şu anda tartıştığımız aslında tarihsel bir değişim. O anlamda değerlendirecek olursak; İstanbul Sözleşmesi olmasının sebebi aslında bu sözleşmenin uluslararası bir sözleşme olmasına rağmen çok taraflı. 11 ülke imza atıyor ancak; yürürlüğe sokmuyor. Çekince koyan ülkeler var. İmza atıp uygulamaya almayan ülkeler arasında Birleşik Krallık, Ukrayna, Slovenya, Letonya, Bulgaristan, Macaristan gibi birçok ülke var. Dolayısıyla bu ülkeler çekince koydular. Aile yapılarından bahsettiler. Kendi iç yasalarının yeterliliğinden bahsettiler. Uygulamadıklarının gerekçesi olarak. Biz de aynı bu gerekçeleri savunuyoruz aynı ülkeler gibi. Diyoruz ki; Bizim kendi iç yasalarımız kadına karşı şiddeti önlemeye yönelik her türlü önlemi ve cezalandırıcı maddeleri bulunduruyor." ifadelerini kullandı.İŞTE RESMİ GAZETE METNİ

"Türkiye Cumhuriyeti adına 11 Mayıs 2011 tarihinde imzalanan 10 Şubat 2012 tarihli ve 2012/2816 Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanan 'Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin Türkiye Cumhuriyeti tarafından feshedilmesine, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 3'üncü maddesi gereğince karar verilmiştir."

SON DAKİKA TÜRKİYE İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN AYRILDI

Türkiye, 'İstanbul Sözleşmesi' adıyla bilinen 'Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nden, Resmi Gazete'de yayımlanan 3718 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile ayrıldı.

Resmen duyuruldu: Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararında, şu ifadelere yer verildi:

Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.ekosattv.com/
haberyazilimi.com - Copyright