ON DAKİKA HABERLER: DSÖ'den çok önemli uyarı geldi!  | EKOSAT TV - TÜRKİYENİN İNTERNET UYDUSU
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> ON DAKİKA HABERLER: DSÖ'den çok önemli uyarı geldi! 06.12.2020 11:36

ON DAKİKA HABERLER: DSÖ'den çok önemli uyarı geldi!

ON DAKİKA HABERLER: DSÖ'den çok önemli uyarı geldi!


Aşı geliyor ama gevşeme olmamalırnDünyayı kasıp kavuran koronavirüs ile ilgili son dakika açıklamalar gelmeye devam ediyor. Ölümcül salgın ile yaklaşık 1 yıldır süren mücadelenin ardından aşı müjdesi gelmişti. Dünya Sağlık Örgütünden ise önemli bir uyarı geldi. DSÖ yaptığı açıklamada "Aşılamanın yaklaşması kriz sona erdi demek değil" dedi. İşte son dakika haberinin detayları...


Bu haber 4220 kez okundu.
AŞI GELİYOR AMA...

Dünya koronavirüsle geçen bir yılı geride bırakmaya hazırlanırken, Dünya Sağlık Örgütü'nden "Aşılamanın yaklaşması kriz sona erdi demek değil" uyarısı geldi.

DSÖ Genel Sekreteri Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, aşı çalışmalarındaki gelişmelerle tünelin ucunda ışığın görüldüğünü belirterek, "Ancak DSÖ, COVID-19 salgınının sona erdiğine dair artan bir algıdan endişe duyuyor" dedi.

Video konferans yoluyla DSÖ'nün Cenevre'deki merkezinde basın toplantısı düzenleyen Ghebreyesus, "Salgının hâlâ uzun bir yolu var ve önümüzdeki günlerde liderler ve vatandaşlar tarafından alınan kararlar, hem virüsün kısa vadede seyrini hem de bu salgının nihayetinde ne zaman sona ereceğini belirleyecek" diye konuştu.

VİRÜS BİTMEYECEK

DSÖ Acil Durum Direktörü Michael Ryan da, aşının pandemiye karşı tek başına yeterli olmayacağına vurgu yaptı.

Aşılamaların yaklaşmasıyla krizin sona erdiği şeklinde yanlış bir kanı ve rahatlama oluşmaması gerektiğini belirten Ryan, aşının COVID-19'u sıfırlamayacağını söyledi.

Aşının önümüzdeki yılın başında herkese ulaşmış olmayacağını hatırlatan Ryan, bazı ülkelerin kritik bir dönüm noktasında bulunduğunu ve sağlık sistemlerinin çöküşün eşiğinde olduğunu kaydetti.

Ryan, söz konusu ülkelerin çok sıkı tedbirler almak zorunda olacaklarını, aksi takdirde vakalarda yeni patlamalarla karşı karşıya kalacaklarını söyledi.

İLK TOPLU AŞILAMA RUSYA'DA BAŞLADI

İngiltere önümüzdeki hafta toplu aşılamaya başlamaya hazırlanırken, Rusya daha hızlı adım atarak aşılama sürecine başladığını duyurdu.

Dün başkent Moskova'da 5 bin toplu aşılama gerçekleştirildi. Taşra bölgelerinde ise süreç yarın başlayacak.
Rusya Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre, dünyada ilk kitlesel koronavirüs aşılaması "Sputnik-V" ile yapılıyor.

145 milyon nüfuslu ülkede risk gruplarına öncelik verilecek. İlk aşamada sağlık çalışanları, öğretmenler, yerel yöneticiler ve askerler aşılanacak.

Sputnik, dünyada onay alan ilk aşı olarak aceleye getirildiği yönünde eleştirilmişti. Bu arada aşılama ücretsiz yapılıyor.

KİMLERE AŞI YOK

Moskova Sağlık Departmanı yöneticisi Nataliya Şindryayeva, kanser tedavisi gören hastaların, nezle veya grip türü başka viral enfeksiyon geçirenlerin ve ortalama 3 hafta önce başka bir hastalığa karşı aşı yaptırmış kişilerin CovId-19 aşısı yapmalarının sakıncalı olacağını kaydetti.

Şindryayeva, Rusya'da toplu aşılamanın şu an sadece 18-60 yaş arasındaki grubu kapsadığına da belirtti. Dün Rusya'da 28 bin 782 yeni korona vakası ve 508 ölüm rapor edildi.

PLACEBO AŞI OLANLAR NE OLACAK?

Salgına karşı aşıda umut vaat eden gelişmeler yaşanırken, gözler, aşı denemelerinde placebo etkisini ölçmek üzere gerçekten aşılanmayan deneklere çevrildi.

Bazı çevrelerin, aşı olduğunu düşünen bu kişilerin riske atıldığını söylemesiyle tıp dünyasında etik tartışmalar başladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın aşı geliştirme programının başındaki isim Moncef Slaoui, placebo verilen kişilerin ilk önce aşılanması gerektiğini söyledi.
Zira bu kişilerin isimleri, ABD Salgın Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi'nin geçen hafta gerçekleştirdiği ve aşılamada öncelikli grupların belirlendiği toplantıda yer almamıştı.

ABD'de kullanımına bu hafta onay gelmesi beklenen Pfizer/BioNTech 44 bin, Moderna ise 30 bin kişi ile geniş çaplı aşı denemeleri yaparken, bu kişilerin yarısının placebo grubunda yer aldığı belirtiliyor.

Ancak denekler, gerçekte hangi aşıyı aldıklarını bilmiyor ve bu da onların hayatını, aşılandıklarını düşünerek riske sokuyor.

BILL GATES: BAHARA NORMALE DÖNERİZ

Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates, koronavirüs salgınına karşı geliştirilen aşı ve yeni tedavi yöntemleri sayesinde ABD'nin 2021 baharına kadar normale dönebileceğini söyledi.
Amerikan NBC televizyonuna konuşan Gates, salgından korunmak için gösterilen çabanın arttırılmasını, aksi takdirde gelecek 4-5 ayın çok acımasız geçeceğini bildirdi.

Amerikan NBC televizyonuna konuşan Gates, salgından korunmak için gösterilen çabanın arttırılmasını, aksi takdirde gelecek 4-5 ayın çok acımasız geçeceğini bildirdi. .sabah.com.tr/
Diğer TÜRKİYE HABER haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.ekosattv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright