Marmara depremi ile ilgili korkutan son dakika açıklaması!  | EKOSAT TV - TÜRKİYENİN İNTERNET UYDUSU
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Marmara depremi ile ilgili korkutan son dakika açıklaması! 06.10.2019 12:13

Marmara depremi ile ilgili korkutan son dakika açıklaması!

Marmara depremi ile ilgili korkutan son dakika açıklaması!


Her an deprem olabilir… İstanbul’da üst üste yaşanan depremlerin ardından Ege ve Akdeniz bölgesinde de deprem yaşanmıştı. Konuyla ilgili deprem tahminleri de art arda gelmeye devam ediyor. Son olarak Prof. Dr. Okan Tüysüz İstanbul ve Bingöl’de her an deprem olacağı yönünde açıklamalarda bulundu. Öte yandan bir diğer deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür’den de son dakika uyarısı geldi. Görür, “26 Eylül’de meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki deprem büyük depremi öne çekti” dedi. İşte detaylar…


Bu haber 492 kez okundu.
İstanbul Silivri'de art arda yaşanan depremlerin ardından Ege bölgesinde de 5 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Son dönemde ülke genelinde depremlerin sıklığının artması pek çok vatandaşın konuyla ilgili araştırmalar yapmasına neden oluyor. Öte yandan büyük Marmara depremi ile ilgili uzmanlardan son dakika uyarıları geliyor. Konuyla Prof. Dr. Okan Tüysüz her an deprem olabilir açıklamasında bulunurken, Naci Görür ise İstanbul'da yaşanan depremin büyük İstanbul depremini öne çekebileceğini vurguladı.

İşte büyük İstanbul depremi ile ilgili son dakika açıklamaları…Bir yerde bir kez deprem olduysa yeniden olacağını söyleyen Prof. Dr. Okan Tüysüz, "Kuzey Anadolu'dan geçen fay hattında stres artmış durumda. Fayın iki ucu, yani Marmara ve Bingöl'de deprem her an olabilir. Depremin yerini, şiddetini ve zamanını aynı anda bilemiyoruz" dedi.Konuyla ilgili Prof. Dr. Naci Görür CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür canlı yayında yaptığı açıklamasında "26 Eylül'de meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki deprem büyük depremi öne çekti" dedi.

Görür açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

İstanbul'daki yaklaşık 70 -75 kilometrelik uzunluktaki fayın kırılması bekleniyor. Bu fayın enerji biriktirdiğini eğer kırılırsa minimum 7.2 büyüklüğündeki deprem oluşturabileceğini yıllardan beri söyledik.

Maksimum değerleri Adalar'ın güneyindeki fay hattı veya Marmara'daki fayın tümünün kırılması halinde ise 7.6 büyüklüğünde bir deprem beklenebilir Bu tür depremler oradaki gerilimi, iç dinamikleri daha fazla etkileyecektir. Dolayısıyla kırılma noktasında daha da fazla tahrik edici bir etkileşim yaratacaktır.

- 5,8'lik depremin 7 civarında bir deprem olma ihtimalini arttırmış mıdır?

Evet arttırmıştır. Ve zaman dilimini de öne çekmiştir. Fayın kırılma olasılığı da artmıştır. Tüm Marmara Bölgesi sizin de ifade ettiğiniz gibi bu depremden etkilenecek. Ancak daha fazla etkilenmesini beklediğimiz Kuzey kesim İstanbul ve batı alanları olacaktır. 99 depreminden beri her yeri geldiğinde Marmara'da büyük bir depremi beklediğimizi söyledik.

Marmara'da büyük bir depremin olma olasılığı 99 depreminden sonra ortaya çıktı. Yani 99 depremleri olmamış olsaydı enerji birikimi fazla olmayacak ve dolayısıyla Marmara'da büyük bir deprem beklemeyecektik.

Ancak 99 depremi bu fayların üzerine inanılmaz bir enerjiyi yükledi 55 saniyede 250 yılda yüklenmesi beklenen enerjiyi yükledi. O yüzden biz burada büyük bir deprem bekliyoruz.


Etiketler: marmara -depremi - ile - ilgili - korkutan - son - dakika - açıklaması -ekosattv

Diğer TÜRKİYE HABER haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.ekosattv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright