Genel Sağlık Sigortalılar Borçlarına Af bekliyor | EKOSAT TV - TÜRKİYENİN İNTERNET UYDUSU
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Genel Sağlık Sigortalılar Borçlarına Af bekliyor09.01.2019 21:28

Genel Sağlık Sigortalılar Borçlarına Af bekliyor

Genel Sağlık Sigortalılar Borçlarına Af bekliyor


Genel Sağlık Sigortası (GSS) Affı Çıkacak Mı?2019 yılında Genel Sağlık Sigortası yani GSS prim borçlarına af var mı, gelecek mi, çıkar mı, çıkacak mı, ne zaman çıkacak? GSS affı çıktı mı? GSS borçları affedilecek mi? Son dakika GSS prim borcu affı haberleri yazımız devamında yer almaktadır.GSS Affı Var Mı, Gelecek Mi?rnGenel Sağlık Sigortası yani GSS, Türk vatandaşlarına zorunlu ve yabancılara ise istekleri doğrultusunda uygulanmakta olan ve ülkemizde yaşamakta olan her bireyin eşit şekilde sağlık hizmetlerinden faydalanmasını sağlayan sisteme denilmektedir. Genel Sağlık Sigortası 2012 yılından bu yana hayatımızdadır.


Bu haber 196 kez okundu.
Vatandaşlar sistem gereği ne kadar prim ödeyeceklerini veya prim ödeyip ödemeyeceklerini belirlemek için gelir testi yaptırmaktadırlar. Gelir testi sonucunda hane içi gelirinize bağlı olarak sağlık hizmetlerinden ne kadar ücret ödeyerek faydalanabileceğiniz belli olmaktadır. Gelir testi yaptırmayan vatandaşlarımız ise mevcut olan en yüksek tutarlardan GSS sistemine dahil edilirler. Yani gelir testi yaptırmayarak sisteme dahil olmadığınızı düşünmeyin. GSS mecburi olarak sizleri sisteme dahil etmektedir.

Çoğu vatandaş bu mevcut primlerini ödeyememekte ve mevcut durumunda devlete binlerce TL borçlu hale gelmişlerdir. Çoğu kişi kendi istekleri dışında sisteme dahil edildiklerini söyleyerek kendilerine çıkartılmış olan bu borcun adil olmadığını ve kabul etmediklerini belirtmektedirler. Devlet daha önce birkaç kere bu kişilerin mağdur olmaması adına af çıkarmıştır. Bu aflarda genel amaç henüz yeni bir sistem olmasından dolayı kişilerin borçlarından bihaber oldukları ve mağdur olmamalarını sağlamaktı. Şimdi ise çok sayıda kişinin tekrardan borçları binlerce TL’yi geçmiş durumda. Bu durumda da vatandaşların en çok merak ettikleri şey herhangi yakın bir zaman diliminde yeniden bu borçlara af çıkıp, çıkmayacağı. Peki GSS affı var mı?

GSS Affı Çıkar Mı, Çıkacak Mı?
Geçtiğimiz senelerde birkaç kere GSS affı çıkartıldı. Vatandaşlar yoğun şekilde borçların çok fazla olduklarını, bu borçları ödeyebilecek durumlarının olmadığını dile getiriyor. Öyle ki, genel sağlık sigortası çalışmayan bireylere, zaten zor geçinen bireylere ek bir yük oluşturuyor. Ancak hükumet yetkilileri her seferinde herhangi bir af çıkarmayacaklarını ve borçluların borçlarını en kısa sürede ödemeleri gerektiğini dile getirmektedirler. Genel Sağlık Sigortası prim borcu affı çıkar mı bilinmez ancak, yakın zamanda çıkmayacağını söyleyebiliriz. Dileriz en kısa sürede daha adil, şeffaf bir sağlık sistemi getirilerek, haksız olan bu GSS sistemi tarihi karışır.

Etiketler: Genel Sağlık Sigortalılar Af bekliyor

Diğer TÜRKİYE HABER haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.ekosattv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright