Büyük İstanbul depreminin şiddetini ve saniyesini açıkladı!  | EKOSAT TV - TÜRKİYENİN İNTERNET UYDUSU
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Büyük İstanbul depreminin şiddetini ve saniyesini açıkladı! 30.09.2019 19:53

Büyük İstanbul depreminin şiddetini ve saniyesini açıkladı!

Büyük İstanbul depreminin şiddetini ve saniyesini açıkladı!


isimden kritik deprem uyarısırnGeçtiğimiz günlerde İstanbul'un Silivri açıklarında meydana gelen ve Kandilli Rasathanesi verileri 6, AFAD verileri ile 5.8 olarak duyurulan depreme ilişkin son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Büyük paniğe yol açan ve halkı sokaklara düşen sarsıntıların ardından Büyük İstanbul Depremi'ne yönelik uyarılar daha ciddileşirken, Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür'den korkutan bir deprem açıklaması yapıldı.


Bu haber 423 kez okundu. Beklenen Büyük İstanbul Depremi'nin şiddetini ve ne kadar süreciğini açıklayan uzman isim, 4.6'lık ve 5.7'lik depremin enerjiyi boşalttığını söylemenin yanlış olduğunu ifade etti. İşte, son dakika açıklamasının öne çıkan kısımları...

Geçtiğimiz hafta Silivri açıklarında meydana gelen ve İstanbul'un her iki yakasında da hissedilen depremin yankıları sürüyor. Uzmanlar tarafından konuya yönelik görüşler aktarılırken Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür'den de önemli bir son dakika açıklaması yapıldı. Büyük Marmara Depremi hakkında konuşan Görür, beklenen depremin şiddetini ve ne kadar süreceğini açıkladı.

BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİNİN ŞİDDETİNİ VE NE KADAR SÜRECEĞİNİ AÇIKLADI!
Gerek 24 Eylül'deki 4.6'lık depremin gerekse dört gün önce olan 5.8'lik sallantının ardından durumun daha da ciddileştiğini ifade eden ünlü isim, tsunami başta olmak üzere korkutan açıklamalarda bulundu.

İşte, son dakika haberine ilişkin tüm detaylar ve açıklamanın tamamı;

Bu iki  enerjiyi boşalttı, bundan sonra daha küçük deprem olacak' lafı yanlış. İki deprem daha fazla gerilmeye sebep oldu. Ve neticesinde fayı kırılmaya zorluyor.
Bu iki  enerjiyi boşalttı, bundan sonra daha küçük deprem olacak' lafı yanlış. İki deprem daha fazla gerilmeye sebep oldu. Ve neticesinde fayı kırılmaya zorluyor.

İstanbul'da 24 Eylül'de meydana gelen 4.6'lık depremden sonra durumun daha da ciddileştiğini söyleyen Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, 5.8'lik depremin ardından şöyle konuştu:

"1999-2014 seneleri arasında bütün Marmara araştırmalarının başındaydım. Elimizde Marmara'nın fayları mevcut. Hangi fayın kilitlenmiş yani enerji biriktirmekte olduğunu biliyorduk. O fay da 4.6'lık depremin olduğu yer ile Çekmece Gölleri arasında uzanan 70-75 km'lik faydı. O kol suskundu ve enerji biriktiriyordu. Fayın en batı ucunda olunca deprem sıkıntı yarattı. Deprem küçük bile olsa o fay zaten gerilmekteydi. Oradaki dinamik dengeyi etkileyeceği ve daha fazla bir yük bindireceğini düşündüğüm için 'Sıkıntılı' dedim. İki gün sonra 5.8, aynı noktaya yakın ve aynı fayın üzerinde meydana geldi. Bu iki deprem de kırılmasını beklediğimiz fayın üzerinde olduğu için faya ekstra bir yük bindirdi. Onun için ikinci deprem olunca İstanbul'daki sıkıntı daha da arttı.
SÜRENİN 20 YILI GEÇTİ

4.6'lık deprem, 5.7'lik depremi olması için zorladı. Bu nedenle endişe ediyoruz. Bu iki deprem beklediğimiz Marmara depremini öne çekti. Çünkü zorluyor. Artık tablo değişti. Beklenen depremin daha önce olma olasılığı ortaya çıktı. Ama deprem ne zaman olacak onu bilemiyoruz. 1999'da verilen periyodun 20 senesi geçti. O periyodun ikinci yarısından zaman alıyoruz.

Marmara'da 7'den büyük bütün depremlerin arkasından tsunami olmuştur. Dolayısıyla da bu depremde de tsunami bekliyoruz. Burası bir iç deniz. Okyanuslardaki gibi bir tsunami resmi kimsenin aklına gelmesin. 1999 depreminde de bu oldu. 4 metreye kadar sular yükseldi.Genelleyerek söylemek gerekirse, kıyılar en sıkıntılı yerler olacaktır, deprem hattına yakın oldukları için. İkinci köprüden doğu-batı yönünde bir çizgi çekin. Onun kuzeyinde kalan alanlar depremi 99 depremini nasıl hissettilerse öyle hissedecekler. Güneyinde kalan alanlar ki bu da İstanbul'un çok büyük kısmı, daha şiddetli hissedecek. Avrupa yakası Anadolu yakasına göre de daha çok hissedecek.

Fayda 75 km'lik alan kırıldığında 7.2 şiddetinde bir deprem olur ve 40-50 saniye sürer.

Diğer TÜRKİYE HABER haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.ekosattv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright